« Svibanj 2024 »

Sudjelovanje na manifestaciji "Sačuvajmo Bijaće za 21. stoljeće"
Autor: Mišo Sučević, 28. 2. 2019.

Dana 27. veljače nastavnik povijesti Ivan Carev i šk. knjižničar Mišo Sučević, zajedno s članovima izvannastavnih skupina "Mali arheolozi" i "Mladi knjižničari", sudjelovali su na manifestaciji „Sačuvajmo Bijaće u 21. stoljeću“ koja se provodi niz godina kraj starohrvatske crkve sv. Marte, a kojom se učenici i nastavnici pridružuju obilježavanju Dana grada Kaštela.

Projekt „Sačuvajmo Bijaće u 21. stoljeću" pokrenut je prije točno 20 godina, a cilj mu je očuvati svijest učenika i šire javnosti o važnosti i značaju Bijaća za povijest kaštelanskog kraja, ali i za povijest cijelog hrvatskog naroda.

Pretpostavlja se da su Bijaći bili povremeno sjedište hrvatskih vladarâ. Ondje je knez Trpimir izdao 4. III. 852. povelju kojom je potvrdio darovnicu kneza Mislava Splitskoj metropoliji, u kojoj se prvi put spominje ime Hrvat.

U programu manifestacije, uz učenike i djelatnike škola organizatora (OŠ Bijaći i OŠ Knez Trpimir), sudjelovali su i učenici drugih kaštelanskih, splitskih i trogirskih škola, a gosti su bili mnoge osobe iz javnog i društvenog života kao Joško Belamarić, Ante Milošević, Tonći Burić, Mario Mimica, Nada Stanović, Gordan Bedalov, Ivanka Kamenjarin, Duško Aničić, Josip Pejša, Ivan Šuta..., zatim književnici Radojka Baldić Đugum, Miroslav Luketin Sarajčev, Nada Jerčić, Dunja Kalilić, Dobrila Franetović Kuzmić, članovi različitih KUD-ova i povijesnih postrojbi, te mnogi drugi.

Uz učenike recitatore i zborove spomenutih škola, u programu je sudjelovala povijesna postrojba Praetoriani Croatorum i kulturno-povijesna udruga Omiški gusari. Ivan Šuta, ravnatelj Muzeja grada Kaštela održao je predavanje „Važnost očuvanja Bijaća za budućnost“, dok je stihove govorio Nađan Dumanić, splitski čakavski pjesnik koji je za ovu svečanu prigodu napisao pjesmu Crikva Svete Marte.

U sklopu manifestacije održana je i likovna radionica za učenike te natjecanje u vidu kviza o poznavanju povijesne i prirodne baštine kaštelanskog zavičaja.

Ovom prigodom je poznati fotograf Šime Strikoman snimio milenijsku fotografiju kojom je trajno zabilježena ova značajna 20-godišnja obljetnica. Goste koji su se okupili kod crkve svete Marte posebno su pozdravili ravnatelji škola domaćina Jadranka Šošić i Zoran Blažević, a u ime Grada Kaštela to je učinila dogradonačelnica Jadranka Matok-Bosančić.

Drago nam je da smo sudjelovali u ovako značajnoj manifestaciji koja ima za cilj očuvanje bogate kulturno-povijesne baštine Kaštela koja je važna za cijeli hrvatski narod.