« Svibanj 2024 »

Susret s misionarkom Anđelom Salapić
Autor: Mišo Sučević, 9. 11. 2018.

Dana 31.10.2018., u našoj školi održano je Vijeće učenika na kojem smo imali priliku upoznati zanimljivog gosta. Naime, posjetila nas je sumještanka misionarka Anđela Salapić, po struci diplomirani teolog. Anđela nam je pripremila kratko izlaganje u kojem nam je govorila o tome što znači biti misionar te o svom iskustvu u zemljama u koje je odlazila u misije posljednje dvije godine, Venezueli i Kubi.

Svoju priču započela je prisjećajući se kako je odlučila postati misionarka. Sve je krenulo, kako nam je ispričala Anđela, još dok je bila studentica, kad je počela osjećati jaku potrebu da pomaže onima kojima je pomoć najpotrebnija. Pronalazila je razne načine da pomaže, ali u njoj je uvijek tinjala želja da napravi nešto više. Došavši do udruge Zdenac pronašla je ono za čim je tragala, a to je da odlazi u daleke krajeve svijeta kako bi pomagala ljudima koji žive na rubu egzistencije. Biti misionar u takvim dijelovima svijeta nije nimalo jednostavno ni sigurno.

Naime, misionari odlaze upravo ondje gdje nitko ne želi ići kako bi pomogli onima kojima je pomoć najpotrebnija. Za to ne dobivaju nikakvu materijalnu naknadu, ali iz misija se ipak vraćaju bogati, punih srca. Ljubav prema onima koji imaju puno manje od nas je njihova glavna motivacija. Anđela nam je pokazala slike mjesta u kojima je boravila pa smo imali priliku vidjeti kako izgleda život ondje i što sve rade misionari.

Na slikama su bila djeca koja su s osmijesima na licu sudjelovala u kreativnim radionicama i učila engleski jezik. Pogledali smo i kratki video iz perspektive dječaka Antonia koji nas je sve ganuo jer smo vidjeli kako izgleda svakodnevica tamošnje djece te kakva je sreća za njih hodati u obući, a ne bos.

Sve u svemu, ovaj susret bio nam je svima jako zanimljiv i poučan, a poneke oči su i zasuzile. Zahvalni Anđeli što nam je prenijela svoje iskustvo, pozdravili smo je i zaželjeli sreću u budućim misijama. Tko zna, možda se i u nekome od nas tog dana probudio budući misionar!

Napisala: pedagoginja pripravnica Sanja Kuliš