« Svibanj 2024 »

DAN JABUKA
Autor: Ana Kalebić, 17. 10. 2013.

"U našem Gradu, gradu Splitu i Trogiru, izvannastavna aktivnost Male ruke u zajedništvu sa svim udrugama organiziraju akciju zajedništva za prihvatilište beskućnika Udruge sv. Jeronim s ciljem da se nauče poštivati različitosti  među ljudima na način da senzibiliziramo i pomažemo na najjednostavniji način.

Prigodom Dana jabuka s predstavnicima Udruge sv. Jeronim, koja je otvorila prihvatilište za beskućnike u Kaštelima, dogovorili smo akciju koje će trajati od 17. do 20. listopada 2013.godine.

Dakle, 20. listopada 2013.g.,inicijativom  izvannastavne aktivnosti Male ruke iz Osnovne škole profesora Filipa Lukasa, Kaštel Stari, provodi se humanitarna akcija  koja sadrži poruku „zdravog“, pozitivnog odnosa među ljudima, ali i prema načinu prehrane, jer podržavamo projekt uvođenje zdrave prehrane  po školama.

U okviru ove akcije, svake godine Male ruke  redovito organiziraju pomoć najpotrebitijima u  našem okruženju prodajom jabuke po cijeni od jedne kune (jedna jabuka , jedna kuna).

U znaku zajedništva okupljaju se udruge vjernika laika, Blaženi Ivan Merz, udruga mladih Kaštela; Udruga sv. Jeronima, Kaštel Gomilica; KUD Karol Wojtyla, Kaštel Kambelovac; KOM-a (Kaštelanska organizacija mladih ) i FRAMA Gospe od zdravlja, Split, Mreža udruga osoba s invaliditetom Dalmacije; Udruga tjelesnih invalida Kaštela  i Udruga roditelja djece s posebnim potrebama Naša dica i OŠ Ivan Duknović, Marina, PŠ Vrsine.  Akcija će se provoditi 20. listopada 2013. god. ispred svih mjesnih crkvi nakon svetih misa, a 17.  listopada  u Kaštelima po svim osnovnim školama, tijekom velikog školskog odmora .

Ovo je izvrstan primjer oblika suradnje i zajedništva osnovnih škola s udrugama vjernika laika i osobama s invaliditetom u  humanitarnoj akciji, a za djecu je svojevrsni praktični dio odgojno-obrazovnog procesa u kojima se  djeca rado odazivaju i volontiraju.

Naš poziv i molba je upućena  svim građanima i akcija će trajati dok  se  sve jabuke  ne potroše.  Dosadašnjim aktivnostima smo dokazali da se može i mora raditi dobro, čak i u skromnim uvjetima."

Voditeljica aktivnosti

Sandra Milić, učiteljica razredne nastave