« Svibanj 2024 »

Suradnja naše Škole i Centra izvrsnosti SDŽ
Autor: Ljiljana Čavka, 15. 3. 2022.

Učenici OŠ prof. Filipa Lukasa iz Kaštel Staroga zajedno sa svojim koordinatorima projekta Nives Vilić i Irenom Pera  rado su se odazvali na natječaj Centra izvrsnosti.

Program Čuvari baštine  ove je školske godine pozvao na suradnju  temom „Naše užance“. Osmislili smo projekt: Pučko korizmeno pjevanje u župi Kaštel Stari; Prikaživanje anđela (Veliki četvrtak) i Puče moj (Veliki petak).

Pučki napjev Prikaživanje anđela prati scenski prikaz koji  ukazuje na bogatstvo nematerijalne baštine župe sv. Ivana Krstitelja iz Kaštel Staroga. Prema našim saznanjima to je jedinstveni pučki napjev te se više nigdje ne izvodi.

U prvom dijelu projekta učenici su istraživali pisanu građu župe Kaštel Staroga o pučkom pjevanju te su pronašli tekstove koji su stari više od sto godina, a u uporabi su i danas. Otkrili su posebnosti pučkog pjevanja koje nema notne zapise, nego samo tekstualne te se uči isključivo samo po sluhu ili, kako pjevači-kantači vole kazati, pjevanjem od uha do uha. Na internetskim stranicama pronašli su razne zapise pjevanja i otkrili kako svako mjesto ima svoj poseban način pjevanja.

Nakon istraživanja stupili su u kontakt sa župnim pučkim pjevačima i dogovorili snimanje napjeva iz Velikog tjedna. Snimanje su napravili u župnoj crkvi tijekom mjeseca veljače kao i intervju s pjevačima. Saznali su kako su započeli pjevati, tko im je bio uzor, što ih privlači u pučkom pjevanju, koji napjevi su im najdraži i koji su im budući planovi.

Snimka prvog dijela projekta: https://youtu.be/dEgSsytlIeI

Drugi dio projekta je u tijeku jer članovi školskog zbora uče pjevati dva odabrana napjeva: Puče moj i Prikaživanje anđela.

S ova dva napjeva sudjelovat će na probama pučkih pjevača-kantača te će se pridružiti pjevanju župnim pučkim pjevačima na Veliki četvrtak i Veliki petak u župnoj crkvi.

Snimka ovog dijela javno će biti dostupna kada projekt završi.

Ovim projektom naša je Škola postala važan čuvar baštine koji poziva sve učenike i njihove roditelje te lokalnu zajednicu na čuvanje tradicijskog pučkog pjevanja kako ono ne bi palo u zaborav.

Nives Vilić