« Svibanj 2024 »

Izvješće sa 4. kola Croatian Makers Lige i poziv na Superfinale
Autor: Mario Šego, 18. 4. 2024.

Croatian Makers liga je dio projekta Croatian Makers koji je 2014. godine pokrenuo Institut za razvoj i inovativnost mladih (IRIM). Cilj Lige je omogućiti široko uključivanje robotike, automatike i programiranja u edukaciju u osnovnoškolskom uzrastu. Splitsko – dalmatinska županija je podijeljena
na dvije regije, te naša Škola sudjeluje u regiji Split 2.
Naša starija skupina (5.-8. razred) u 4. kolu CML osvojila je drugo mjesto, kao i mlađa skupina (4.razred). U ukupnom poretku unutar regije Split 2, starija dobna skupina je osvojila prvo mjesto, dok je mlađa skupina osvojila 4. mjesto.
Kao pobjednike unutar regije Split 2, starija dobna skupina, Croatian Makers Liga, pozvala je ustanovu OŠ prof. Filipa Lukasa na Superfinale Lige – glavno natjecanje za najbolje sudionike u projektu.
Termin i način sudjelovanja:
Superfinale će se održati u online obliku, u četvrtak, 23. svibnja u trajanju od 8:40 do 16:00 sati. Natjecanje će biti organizirano kao „online“ kolo Croatian Makers lige uz nekoliko promjena koje navodimo u nastavku.

Okvirni vremenik
·         8:00 – otvaranje virtualne sobe za održavanje Superfinala na odabranom konferencijskom programu
·         8:40 – otvaranje Superfinala, upute natjecateljima i mentorima
·         9:00 – početak Superfinala
·         12:30 – rok za upload video snimki rješenja zadatka i prijavu rezultata
·         14:30 – objava preliminarnih rezultata i otvaranje roka za žalbe
·         15:00 – zatvaranje roka za žalbe, obrada eventualnih žalbi
·         15:30 – objava službenih rezultata i proglašenje pobjednika
·         16:00 – završetak Superfinala
Vremenik je okviran i moguće su promjene od strane organizatora Superfinala.
Superfinale je organizirano kao ekipno natjecanje. Tim se sastoji od minimalno 2, a maksimalno 4 sudionika koji će zajednički  rješavati zadatak natjecanja. Nakon programiranja, mentor će snimiti vožnju robota i uploadati snimku na Vimeo, a rezultat će unijeti u sustav Neuron. Za cijeli ovaj proces je predviđeno 3 sata i 30 minuta.
Tijekom otvaranja, objave zadatka i vremena za programiranje zadatka svi sudionici trebaju biti prisutni u online virtualnoj sobi u kojoj će se održavati Superfinale. Za sudjelovanje je potrebno pripremiti zasebno prijenosno računalo ili tablet putem kojeg će učenici cijelo vrijeme biti spojeni u virtualnu sobu i imati uključenu kameru preko koje će biti vidljiv cijeli tim.