Višednevna izvanučionička nastava učenika osmih razreda
Autor: Mišo Sučević, 10. 10. 2023.

Hrvatsko zagorje – od 5. do 8. 9. 2023.

„Bogatstvo je za mene ono što mogu ponijeti bilo gdje da odem, a to su uspomene. One ne mogu propasti, ne mogu se potrošiti, ni izgubiti, niti mi ih netko može ukrasti.“ – Meša Selimović

Dan nakon što su nam podijeljeni radni materijali i udžbenici, uputili smo se na putovanje. 5 razrednih odjeljenja osmih razreda sa svojim razrednicama, asistenticom i nastavnikom Marijom Šegom.

Uzbuđeni, jedva čekajući što ćemo vidjeti, a još više što ćemo zajednički doživjeti, uputili smo se prema Plitvičkim jezerima. Što reći za taj nacionalni park osim da čovjek ostane bez teksta kada ih uživo vidi? Šetajući i vozeći se brodićem uživali smo razgledavajući tu prirodnu ljepoticu, jednu od mnogih u Lijepoj našoj. Nakon toga smo se uputili prema našem odredištu – hotelu Zagi u kojem smo spavali tri večeri. Nakon večeri, napokon smo dočekali naš najdraži dio dana – dvosatnu noću zabavu! Iako, budimo iskreni, ta zabava se uvijek produlji i u vrijeme kada bismo trebali spavati. Tko da spava kada smo cijelo ljeto očekivali to zajedničko putovanje i zajedničke noćne priče po sobama?!

Drugog dana, iako nenaspavani (zaključite i zašto) uputili smo se u glavni grad Hrvatske – Zagreb. Prvo smo razgledali Tehnički muzej Nikole Tesle gdje smo naučili puno korisnih stvari o struji te su neki učenici imali prilike i iskustveno naučiti neke od zakonitosti. Nakon kratkog zanimljivog predavanja razgledali smo stare automobile, zrakoplove, strojeve za pretvorbu energije te smo se upoznali s rudarstvom. Poslije razgledavanja dočekale su nas dvije gospođe (turistički vodiči) koje su nas upoznale sa znamenitostima glavnog grada uz povijesno objašnjenje – Trgom bana Josipa Jelačića, Cvjetnim trgom, Hrvatskim narodnim kazalištem, Katedralom, sjedištem Sabora, Kamenitim vratima… Popodne smo proveli u Zoološkom vrtu Maksimir koji je za mnoge bio najdraži dio toga dana, ako ne i cijeloga putovanja. Uživali smo gledajući mnoge životinje koje smo vidjeli prvi put u životu, kako se hrane, ponašaju. Posebno su nam zanimljivi bili morski lavovi, majmuni, medvjedi te lavovi. Puno smo hodali toga dana, ali neispavanost i hodanje po suncu nisu nas uspjeli spriječiti da uživamo i u drugoj noćnoj zabavi koja je bila još i bolja jer smo se opustili i bolje upoznali. To nas je razbudilo tako da ni te večeri nismo puno ranije zaspali.

Trećeg dana na rasporedu razgledavanja bio je Dvorac Trakošćan te Muzej krapinskih neandertalaca. Dvorac pamtimo po zanimljivim stvarčicama koje smo kupili, a Muzej je poseban sa svojim izložbenim stvarima koje su nam pomogle shvatiti evolucijski razvoj čovjeka te usporedbu tadašnjeg čovjeka s nama. Ovaj dan nije bio toliko zahtjevan tako da smo imali dovoljno vremena i snage pripremiti se za plesnu završnicu koja je te noći trajala i duže te je bila nezaboravna.

Četvrtog, posljednjeg dana posjetili smo Park znanosti Oroslavlje gdje smo se na zanimljiv način upoznali s matematičkim i fizikalnim zakonitostima za koje mislimo da, nakon iskustvenog učenja u obiteljskom dvorištu braće vlasnika, nitko neće moći reći da ih ne zna i ne razumije. Posebno je zanimljivo bilo promatrati kako se zvučni valovi prenose na velike udaljenosti. Zadnje odredište bilo je Svetište Majke Božje Bistričke u kojem smo se za zahvalu za lijepo vrijeme te odličan provod prošetali  križnim putem. Moramo priznati da smo, nakon ručka, već pomalo i umorni, ali ispunjeni doživljajima i uspomenama, jedva dočekali povratak svojim domovima.