Nove knjige u našoj školskoj knjižnici
Autor: Mišo Sučević, 24. 2. 2017.

Ove je školske godine fond naše školske knjižnice obogaćen novim knjigama.

Tijekom ove školske godine knjižni fond naše školske knjižnice obogaćen je novim knjigama, ponajprije lektirama za učenike, ali i izdanjima za slobodno čitanje te stručnom literaturom za učitelje i stručne suradnike.

S obzirom na oskudna sredstva s kojima raspolažu školske knjižnice u Hrvatskoj, možemo reći da je iznos od gotovo 20.000 kuna za nabavu novih knjiga tijekom ove školske godine bio i više nego dobar. Sredstva za kupnju knjiga dobili smo od županije i države, a dio knjiga škola je kupila od vlastitih sredstava. Manji dio naslova nabavljen je kroz donacije odnosno poklone.

S obzirom na to da Standard za školske knjižnice propisuje da fond školske knjižnice sadrži 60% knjiga za lektiru, a 40% stručnih i ostalih knjiga, pri nabavnoj politici vodili smo se spomenutim Standardom te smo ponajviše kupovali knjige za lektiru iz nastave hrvatskoga jezika, a koje su našim učenicima i najpotrebnije.

Također, poznato je da se upravo u osnovnoškolskim knjižnicama knjige najbrže habaju, ponajprije zbog mlade dobi učenika, odnosno zbog neiskustva u korištenju i čitanju knjiga, stoga je kupnja novih knjiga neophodna ako se želi zadržati kakva-takva kvaliteta i obim fonda. Uglavnom smo dakle vodili računa o tome da kupimo nove knjige umjesto onih koje smo izdvojili i otpisali jer su uništene, oštećene ili izgubljene, no uspjeli smo kupiti i nekoliko novih naslova odnosno noviteta kojih prije nije bilo u fondu naše školske knjižnice.

Sve su knjige, naravno, stručno obrađene i katalogizirane, a cjelokupni fond naše školske knjižnice možete pogledati i na internetskoj poveznici: http://library.foi.hr/m3/k.aspx?B=711 gdje u svakom trenutku možete vidjeti s kojim sve knjigama naša školska knjižnica raspolaže te jesu li slobodne ili posuđene.

Vjerujemo da će nove knjige u našoj školskoj knjižnici dodatno potaknuti djecu, tj. učenike naše škole na ljubav prema knjizi i čitanju, na razvijanje navike posjećivanja knjižnice, na razvoj čitalačkih sposobnosti, mašte i stvaralačkog zamišljanja. No kako školska knjižnica nije namijenjena isključivo učenicima, vjerujemo kako će nešto zanimljivo za sebe u našem fondu naći i učitelji te stručni suradnici, ali i roditelji.

Iduće školske godine opet se nadamo novim sredstvima te novim knjigama kako bi ponuda naše školske knjižnice bila još kvalitetnija i atraktivnija.

Popis knjiga koje smo kupili ove školske godine možete preuzeti ovdje.

školski knjižničar Mišo Sučević, dipl. knjiž.