DRUŽENJE S MATKOM MARUŠIĆEM
Autor: Ana Vukadin, 23. 1. 2015.

Školska knjižnica jučer je bila mjesto susreta učenika četvrtih razreda s književnikom Matkom Marušićem.

Nakon što su pročitali lektiru Snijeg u Splitu, učenici su s veseljem dočekali vijest da će ih posjetiti sam pisac ove, njima drage, knjige. Najzaslužniji za ovaj književni susret je svakako učenik 4.c razreda Luka Vilić i njegovi roditelji koji su prijatelji gospodina Matka.

U prvom dijelu druženja gospodin Matko pričao je o svom životu i o tome kako je postao pisac. Nakon toga su učenici koji su htjeli saznati još ponešto o životu i književnom stvaralaštvu gospodina Matka postavljali pitanja, a on je strpljivo odgovarao.

Ovdje donosimo najzanimljivija pitanja i odgovore.

Koja vam je najdraža knjiga koju ste napisali?

• Sve! To je kao da pitaš koje ti je najdraže dijete. Sve knjige koje sam napisao jednako su mi drage.

Gdje pronalazite inspiraciju za pisanje?

• Puno čitam. Zapamtite, čitanje je najvažnije. Kad čitam, naiđem na razne priče i događaje koji me inspiriraju. Naravno, i sve ono što se događa oko mene, kod kuće, na ulici, sve je to inspiracija.

Pišete li trenutno neku novu knjigu?

• Da! Pogodite o čemu. Pišem knjigu sebi i bit će jaaaako debela!

Što vam je bila inspiracija za knjigu Snijeg u Spltu?

• Ovu knjigu napisao sam za svog sina Beru koji je živio u Švicarskoj s majkom. Pisao sam mu pisma, a u svakom pismu po jednu priču. Kad se nakupilo dovoljno priča, izdao sam knjigu.

Je li teško pisati knjige?

• Je. Piscu je teško jer nema pravila po kojima piše. Ne zna hoće li se ono što piše svidjeti čitateljima, ali je gušt kad uspiješ!

Koje ste knjige čitali u djetinjstvu?

• Čitao sam puno. Najdraže su mi bile knjige Junaci Pavlove ulice, Družba Pere Kvržice. To su sjajne knjige. Zatim, sve knjiga Karla Maya i knjiga Jadnici, to je jedna ozbiljna, ali jako dobra knjiga koju ćete pročitati kad malo porastete.

Jeste li dobili negradu za svoje knjige?

• Jesam, dobio sam nagrade za neke priče, ali najveća mi je nagrada kad vidim da vi čitate moje knjige!