« Ožujak 2024 »

3. mjesto na 1. međuškolskom natjecanju emocionalne pismenosti u sklopu projekta Pretežno vedro
Autor: Mišo Sučević, 20. 11. 2017.

Dana 15. 11. 2017. god. održalo se 1. međuškolsko natjecanje ​u Splitsko-dalmatinskoj županiji iz emocionalne pismenosti u sklopu javnozdravstvenog projekta „Pretežno vedro“ u OŠ Stobreč. Društvena igra pod istim nazivom nastala je u projektnim aktivnostima 2014/2015. god. u OŠ Stobreč. Također su se provela  i školska natjecanja u 2015/2016 god. u deset osnovnih škola naše županije s ciljem zaštite i unapređenja mentalnog zdravlja djece i mladih u kojem je sudjelovala i naša škola. Rezultati vrednovanja igre potaknuli su ideju da se igra doradi tehnički i sadržajno te je namjera proširiti njenu primjenu. Upravo zato organizirano je međuškolsko natjecanje ovu školsku godinu. Na prvom međuškolskom natjecanju sudjelovalo je 7 osnovnih škola iz naše županije: OŠ Žrnovnica, OŠ Brda, OŠ Meje, OŠ Trilj, OŠ Strožanac, OŠ Stobreč, OŠ prof. Filipa Lukasa Kaštel Stari.

Naši učenici iz 6.a razreda: Nilija Labrović, Lucija Brakus, Nina Mare Rogulj, Matea Ćevanić, Petra Krivić, Ante Bruno Topić, Duje Romić, Antonio Mišić išli su na natjecanje pod mentorstvom psihologinje škole Marine Plosnić i u pratnji pedagoginje pripravnice Matee Ivić. Djeca su jednom tjedno dolazila na radionice u kojima su se prolazila sva pitanja igrajući igru „Pretežno vedro“ tako da im je učenje za sudjelovanje u natjecanju bilo zanimljivo i drugačije od uobičajnog.

Natjecanje se sastojalo od dva dijela. U prvom dijelu učenici su radili timski. Odgovarali su pismeno na pitanja koja su dobili kao grupa, a zatim su morali osmisliti način kako će predstaviti školu i što su naučili. Naši učenici u tom dijelu pripremili su kratak igrokaz o osjećajima. Drugi dio natjecanja bio je individualan gdje su se učenici podijelili u grupe i igrali kako bi dobili individualnog pobjednika.

Naši učenici osvojili su 3. mjesto. Bilo im je jako žao što nisu uspjeli doći do prvog mjesta kojeg su priželjkivali, ali otišli su kući zadovoljni jer su puno toga novoga naučili o emocijama što je i bila bit cijelog natjecanja.

Matea Ivić, pedagoginja pripravnica